شهر زبان انگليسي
تاريخ : ۲۲ آذر ۱۳۹۶ | ۰۸:۳۳:۰۳ | نویسنده : سحر حيدري

مشغول يادگيري زبان انگليسي جديدي هستيد؟ ديروز چند كلمه‌ي جديد ياد گرفتيد؟ امروز چند تا از آنها را به ياد مي‌آوريد؟ آيا كاربرد و قاعده‌ي استفاده‌شان را مي‌دانيد؟ در مكالمات‌تان چند بار از آنها استفاده كرديد؟

كاش مي‌شد اين كلمه‌هاي بازيگوش در گوشه‌اي از ذهن‌مان بنشينند و جُم نخورند و هر وقت لازم‌شان داشتيم بي‌درنگ و بدون تقلا خود را نشان دهند! خبر خوب اينكه روش‌هايي وجود دارند كه يادگيري كلمات جديد را براي‌مان ساده‌تر، لذت‌بخش‌تر، سريع‌تر و مؤثرتر مي‌كنند. ۷ روشي كه در ادامه مي‌خوانيد يادگيري كلمات جديد زبان خارجي را براي‌تان ساده‌تر مي‌كنند.

۱. ميان كلمات پيوند ايجاد كنيد

مغز ما آنچه را مي‌خوانيم به تصوير، ايده و احساسات تبديل مي‌كند و سپس اين داده‌هاي جديد را به دانسته‌هاي پيشين پيوند مي‌دهد و اينگونه ما چيزها را به ياد مي‌آوريم. به عبارتي هر چيز جديدي جايش را در ميان دانسته‌هاي قديمي پيدا مي‌كند. درختي بزرگ با شاخه‌هاي فراوان و انبوهي از برگ در مقايسه با يك درخت كوچك با شاخه‌هاي تُنُك آسان‌تر به چشم مي‌آيد. كاركرد مغز نيز مشابه است. وقتي كلمه‌ يا ايده‌اي تازه را با دانسته‌هاي پيشين پيوند مي‌دهيد، يافتن آن در هنگام نياز آسان‌تر است. اما چطور اين روش را براي كلمات به كار بگيريم؟ روش كار ساده است. تار عنكبوت را مجسم كنيد. چيزهايي را كه مي‌خواهيد به ياد بسپاريد در وسط كاغذ بنويسيد، سپس مانند تار عنكبوت خط‌هايي از مركز به بيرون بكشيد و در انتهاي آنها، ايده‌ها، كلمات و حتي تصاويري را كه با فكر كردن به كلمه‌ي مركزي به ذهن‌تان خطور مي‌كند، قرار دهيد. مهم نيست چه چيزي، هر چه به ذهن‌تان مي‌رسد يادداشت كنيد.
با اين كار كه شايد تنها ۲ دقيقه طول بكشد، پيوند ميان همه‌ي اين كلمات در مغزتان نقش مي‌بندد و هر زمان يكي از اين كلمات را ببينيد با بشنويد به راحتي كلمات ديگر را به ياد مي‌آوريد. براي اثرگذاري بيشتر مي‌توانيد دلايلي را كه به نظرتان اين كلمات را به هم پيوند مي‌دهند، توضيح دهيد. هر چه بيشتر اين كار را بكنيد، پيوندهاي بيشتري ايجاد مي‌كنيد و پيوندهاي بيشتر به ياد آوردن كلمات را آسان‌تر مي‌كنند.

۲. ترتيب و قواعد استفاده را فراموش نكنيد

به خاطر سپردن كلمات مهم است، اما انگليسي هم مانند چيني و مانند فرانسوي يك زبان است و زبان فقط مجموعه‌اي از كلمات نيست كه با به خاطر سپردن‌شان كار تمام شود. زبان ابزاري است كه انسان به وسيله‌ي آن افكارش را توضيح مي‌دهد و ارتباط برقرار مي‌كند. بنابراين شما بايد بدانيد هر كلمه چطور استفاده مي‌شود. براي اين كار مثال‌هايي از چگونگي كاربرد كلمات پيدا كنيد، نوشتن كلمات مختلف، قبل و بعد از كلمه‌ي مورد نظر، به ياد سپردن چگونگي استفاده‌ي آن را آسان‌تر مي‌كند. مثلا كلمه «مغرور» را در نظر بگيريد، چيزي مثل اين بنويسيد: «… مرد مغرور قدبلند…» اين كار به شما كمك مي‌كند به ياد بسپاريد «مغرور» يك صفت است كه در مورد انسان‌ها به كار مي‌رود. پس از اين كار، براي تمرين بيشتر، با كلمه‌ي مورد نظر ۳ جمله‌ي كامل بسازيد.

۳. از عكس و تصوير استفاده كنيد

اگر مي‌توانيد تصويري بكشيد كه معني كلمه‌ي مورد نظر را براي‌تان تداعي كند. اين كار شايد عجيب به نظر برسد ولي واقعا مؤثر است. در ميان انبوه اطلاعاتي كه مغز ما هر روز دريافت مي‌كند، يك تصوير عجيب و غريب مغزمان را غافلگير مي‌كند و مي‌دانيم كه انسان به ندرت غافلگيري‌ها را فراموش مي‌كند. همچنين ساختار مغز به گونه‌اي است كه داده‌هاي ديداري را بهتر و سريع‌تر جذب و درك مي‌كند. با كشيدن يك تصوير با‌مزه كه معني كلمه را نشان مي‌دهد، مغزتان به آساني آن را به خاطر خواهد سپرد.

۴. داستان بسازيد

دانش‌آموزان من هميشه از تعداد زياد كلماتي كه بايد به ياد بسپارند، شكايت مي‌كنند. براي اين مشكل يك ترفند به شما معرفي مي‌كنم؛ كافي است يك داستان عجيب و ديوانه‌وار بسازيد كه همه‌ي آن كلمات را در خودش داشته باشد. داستان را در ذهن‌تان مجسم كنيد. ما معمولا داستان‌ها را، مخصوصا داستان‌هاي عجيب و غريب را كه تجسم‌شان لذت‌بخش است، راحت‌تر به ياد مي‌آوريم. داستان را چندين بار تعريف كنيد تا همه‌ي كلمات را به ياد بياوريد. بهتر است در داستان‌تان، از جملات عجيب و بامزه استفاده كنيد. مثلا اين كلمات را در نظر بگيريد: «كفش، پيانو، درخت، مداد، پرنده، كتاب، راننده، سگ، پيتزا، گل، در، تلويزيون، قاشق، صندلي، پريدن، رقصيدن، رايانه، سنگ.»
داستان شما مي‌تواند به اين شكل باشد:

يه «پيانوي» تنها كه كفش پوشيده، روي يه «درخت» نشسته. درختِ ما خيلي عجيبه چون يه نفر يه «مداد» خيلي بزرگ توي اون فرو كرده. روي اين مداد، يه «پرنده» نشسته و به اتوبوسي پر از آدم نگاه مي‌كنه، آدم‌هاي توي اتوبوس در حال «كتاب» خوندن هستند؛ حتي «راننده» هم مشغول كتاب خوندنه و اين خيلي بده چون حواسش به رانندگي نيست! براي همين، راننده با يه «سگ» كه وسط خيابون داشت «پيتزا» مي‌خورد تصادف مي‌كنه و سگ مي‌ميره. راننده يه گودال مي‌كنه و سگ رو دفن مي‌كنه و روي اون «گل» مي‌گذاره. راننده يه «در» روي قبر مي‌بينه و اون رو باز مي‌كنه. پشت در، يه «تلويزيون» هست كه به جاي آنتن دو تا «قاشق» روي سرش داره! هيچ‌كس تلويزيون تماشا نمي‌كنه چون همه دارن «صندلي» رو نگاه مي‌كنند كه در حال «پريدن» و «رقصيدنه» و به «رايانه» «سنگ» پرتاب مي‌كنه… .

 

اين كار را امتحان كنيد؛ حتما شگفت‌زده خواهيد شد!

۵. كلمات را مانند يك پازل ببينيد

از ريشه‌ي كلمه، پيشوند و پسوند آن براي حدس زدن معني كمك بگيريد. مثلا شايد معني كلمه‌ي «microbiology» را ندانيد اما از قبل مي‌دانيد كه «micro» به معني «خيلي كوچك» است، همچنين به خاطر داريد «ology» يعني «مطالعه و شناخت يك موضوع»، پس تا اينجاي كار به «مطالعه‌ي چيزهاي كوچك» رسيديد. حال اگر يادتان باشد كه «bio» به معني «موجود زنده» است، تبريك مي‌گويم، شما معما را حل كرده‌ايد: microbiology يعني مطالعه‌ي جانداران خيلي كوچك. انگليسي و هر زبان ديگري مانند يك پازل يا معما است. كلمات جديد با كنار هم قرار دادن كلمات ديگر ساخته مي‌شوند، پس اگر فهرستي از پيشوند‌ها و پسوندهاي مختلف تهيه كنيد و معني آنها را به ياد بسپاريد، مي‌توانيد معني كلمات بسياري را حدس بزنيد.

۶. كلمات مترادف و متضاد را همزمان ياد بگيريد

مثلا همزمان روي دو كلمه‌ي متضاد «شاد» و «عصباني» (angry/happy) يا كلمات مترادف (هم‌معني) «عصباني» و «كج‌خلق» (angry/cross) كار كنيد. به ياد آوردن موارد مشابه و متضاد براي ما آسان‌تر است، زيرا معمولا با هم و جفتِ يكديگر، در ذهن‌مان نقش مي‌بندند.

۷. اهميت زمان را فراموش نكنيد

به گفته‌ي روانشناساني كه درباره‌ي چگونگي به ياد آوردن تحقيق مي‌كنند، روش بهتري براي يادگيري سريع‌تر و پايدار‌تر وجود دارد و آن اين است كه كلمات جديد را به سرعت و بلافاصله به كار بگيريد. ۱۰ دقيقه پس از آشنايي با لغت جديد، آن را در جمله‌اي به كار ببريد، ۱ ساعت بعد اين كار را تكرار كنيد، همين طور ۱ روز بعد و ۱ هفته بعد. پس از اين مدت، آن كلمه براي هميشه در ذهن‌تان حك مي‌شود.امتیاز:
 
بازدید:
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :